Nadciśnienie tętnicze to zarówno choroba przewlekła jak i chorba cywilizacyjna. Diagnostyka w kierunku nadciśnienia tętniczego jest wskazana gdy jego pomiary (w spoczynku) przekroczą wartość 140/90 mmHg. Choroba jest dość trudno wykrywalna, ponieważ daje objawy na stosunkowo zaawansowanym etapie (np. bóle głowy, zaburzenia widzenia) zaś pomiary ciśnienia są niejednokrotnie bagatelizowane przez ludzi, zwłaszcza młodych.

Przyczyny nadciśnienia

Co do przyczyn, nie są one jednoznaczne i do końca poznane. Dużą rolę w powstawaniu nadciśnienia może grać stresujący tryb życia, nieodpowiednia dieta (duża ilość soli sprzyja powstawaniu nadciśnienia) oraz wrodzone czynniki genetyczne (baroreceptory „zaniżające odczyt” ciśnienia powodują niepotrzebną reakcję organizmu polegającą na wzroście ciśnienia powyżej normy).

W przypadku podejrzenia nadciśnienia tętniczego należy skontaktować się z lekarzem który postawi diagnozę i określi leczenie.

Leczenie nadciśnienia tętniczego

W przypadku łagodnego nadciśnienia i braku czynników ryzyka należy zastosować zmianę trybu życia polegająca na odpowiedniej diecie (wskazana dieta śródziemnomorska), rzuceniu palenia, jeżeli występuje nadwaga – na jej zwalczaniu.

W przypadkach: nadciśnienia większego niż łagodne, łagodnego nadciśnienia ale z występującymi czynnikami ryzyka, łagodnego nadciśnienia gdy zmiana trybu życia nie przyniosła efektów leczenie polega na zbijaniu nadmiernego poziomu ciśnienia za pomocą leków. Ich dobór może być właściwy za pierwszym razem lub wymagać kilku prób. Przyjmowanie przypisanych leków jak i samodzielna kontrola poziomu ciśnienia tętniczego powinna odbywać się regularnie. Dość częstym błędem popełnianym przez pacjentów jest, że gdy poziom ciśnienia ulega ustabilizowaniu, przestają oni przyjmować zalecone leki, bo uznają, że już ich nie potrzebują. Jest to błędne, osoby z rozpoznanym nadciśnieniem będą leczyć się objawowo przez całe życie.

Rodzaj leczenia nadciśnienia tętniczego powinien określić lekarz.

Uwaga: to nie jest porada lekarska. Jeżeli będziesz miał/miała podejrzenia o występowanie u Ciebie nadciśnienia koniecznie skontaktuj się z lekarzem.